Środa - 17 marca 2021 r. - język polski
Czwartek - 18 marca 2021r. - matematyka
Piątek - 19 marca 2021r. - języki obce

Rozpoczęcie egzaminów – godzina 8.00

Uczniowie zaopatrzeni są w maseczki

W rozwinięciu artykułu zamieszczone są szczegółowe informacje dotyczące egzaminu oraz ważne rady - o czym pamiętać, żeby dobrze napisać egzamin.

Szczegółowe informacje związane z organizacją egzaminów próbnych (aktualizacja)
(dokument pdf, 208 KB)

RADY DLA UCZNIÓW PRZED EGZAMINAMI
ZESTAWIENIE UWAG EGZAMINATORÓW,
KTÓRZY SPRAWDZALI PRACE UCZNIÓW

• Dokładnie czytaj polecenia do zadań, bo w nich jest wiele wskazówek.
  • Zawsze próbuj rozwiązać zadania otwarte - i te z polskiego, i te z matematyki. Początkowo mogą się wydawać trudne, ale przecież każdy punkt się przyda.

CZYTANIE

• Pracuj z różnymi tekstami kultury: obrazem, komiksem, czasopismem dla młodzieży, lekturami szkolnymi, słownikami, różnymi utworami literatury pięknej i młodzieżowej.
  • Czytając, zwracaj uwagę na zapamiętywanie poprawnej pisowni trudnych wyrazów, utrwalenie zasad interpunkcji i ortografii.
  • Czytaj uważnie i ze zrozumieniem – opowiedz innym o tym, czego się dowiedziałeś.
  • Ćwicz umiejętność wypowiadania własnych sądów, opinii na różne tematy.
  • Pracuj z tekstem; szukaj w nim różnych danych, np. imion, nazwisk, cech charakteru bohatera, przygód.
  • Ćwicz krótkie formy wypowiedzi.
  • Odróżniaj język potoczny (mówiony i pisany) od języka literackiego.
  • Dbaj o poprawny język, poznawaj znaczenie nowych wyrazów, wzbogacaj słownictwo, szukaj synonimów, naśladuj dobre wzorce.
  • Omawiaj i interpretuj różne utwory, szczególnie poetyckie.
  • Posługuj się terminami, jakie są w słowniczkach na końcu książek.

PISANIE

• Pisz zdania pojedyncze rozwinięte zamiast złożonych.
  • Nie powtarzaj wyrazów w bliskim sąsiedztwie.
  • Odpowiadaj dokładnie na pytania.
  • Dobieraj argumenty, by uzasadnić swoje stanowisko.

ROZUMOWANIE

• Ćwicz wykonywanie działań pisemnych.
  • Zawsze próbuj rozwiązać zadania matematyczne – nawet jeśli wydają się trudne do wykonania; każde działanie, każdy punkt może się przydać.
  • Najpierw przeanalizuj zadanie.
  • Ustal sposób jego rozwiązania.
  • Opisz sytuację przedstawioną w zadaniu za pomocą odpowiedniego wyrażenia (arytmetycznego, algebraicznego, równania).
  • Jeśli nie jesteś pewien poprawności rozwiązania, lecz nie masz innego pomysłu, nie przekreślaj tego, co zostało napisane.
  • Wykonuj więcej zadań związanych z obliczeniami procentowymi.
  • Rób obliczenia rachunkowe dotyczące praktycznych sytuacji.
  • Działania matematyczne licz dwa razy.
  • Sprawdź poprawność wyniku z warunkami zadania.
  • Analizuj wyniki obliczeń, oceniaj ich sensowność na każdym etapie rozwiązywania zadań.

KORZYSTANIE Z INFORMACJI

• Zaglądaj do różnych słowników, encyklopedii, leksykonów, map, atlasów, czasopism itp.
  • Jeśli nie wiesz, jak z tego korzystać, pytaj panią bibliotekarkę.
  • Korzystaj z edukacyjnych stron internetowych i edukacyjnych programów komputerowych.
  • Wybieraj oferty odpowiednie dla swego wieku, zainteresowań i potrzeb.

WYKORZYSTANIE WIEDZY W PRAKTYCE

• Ćwicz umiejętność wykonywania obliczeń pisemnych i pamięciowych.
  • Zawsze sprawdzaj poprawność wykonanych obliczeń.
  • W zadaniach otwartych rozwiązuj praktyczne problemy, wykorzystuj właściwości liczb, figur geometrycznych, zjawisk (np. temperatura, pola i objętości figur geometrycznych).

Rady zebrała p. Aleksandra Białas - szkolny psycholog.