22 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Z tej okazji nauczyciele Publicznej Szkole Podstawowej nr 19 w Kędzierzynie-Koźlu zorganizowali międzyszkolny konkurs zatytułowany „ZIELONYM SZLAKIEM”. Konkurs był adresowany przede wszystkim do uczniów klas szóstych szkół podstawowych z naszego miasta, mogli wziąć udział również uczniowie klas piątych. Gościliśmy 17 drużyn z sześciu szkół. Trzyosobowe zespoły miały do pokonania szlak, na którym było pięć przystanków.

Parawany z tytułem i symbolami konkursu jako ścianka do zdjęć

Bardzo mocno wsparli nas: ZWIĄZEK MIĘDZYGMINNY CZYSTY REGION, MIEJSKIE WODOCIĄGI I KANALIZACJA, URZĄD MIASTA KĘDZIERZYN-KOŹLE. Dziękujemy wszystkim sponsorom.

Loga instytucji, które wsparły nasz konkurs - szczegółowa informacja w artykule

ZIELONY DOM - uczniowie mogli dowiedzieć się jak codzienne czynności mogą wpływać na „zdrowie" naszej planety. Doświadczalnie mogli sprawdzić, jakie czynniki wpływają na szybkość korozji, jak twarda woda niszczy urządzenia domowe oraz które materiały dobrze izolują nasze mieszkania przed utratą ciepła, co ma ogromny wpływ na zużycie surowców energetycznych. Duży nacisk położono na zdrową żywność i segregację odpadów, które mogą być ponownie wykorzystane przy produkcji nowych materiałów.

W pracowni ZIELONA SZKOŁA uczniowie rozwiązywali zadania nawiązujące treścią do działań ekologicznych prowadzonych w szkole. Sprawdzali swoją wiedzę dotyczącą umiejętności właściwego postępowania z odpadami (naprawa, recykling, segregacja, punkty zbiórki odpadów niebezpiecznych czy wielkogabarytowych), przypomnieli sobie o konieczności oszczędzania wody czy korzyściach z udziału szkoły w różnych akcjach mających na celu ochronę środowiska. Wszystkie zadania zostały przygotowane w kontekście "ekologia okiem informatyka", dlatego podczas rozwiązywania tematycznych zadań uczniowie wykorzystywali algorytmy, szyfrowali i deszyfrowali, sterowali obiektem na ekranie monitora czy kodowali ruch robota DOC.

W pracowni ZIELONE MIASTO uczniowie rozwiązywali zadania i wykonywali doświadczenia dotyczące szkodliwości posypywania w zimie dróg solą, wpływu kwaśnych deszczy i dzikich wysypisk śmieci na środowisko oraz zanieczyszczenia powietrza w mieście. Mogli bliżej poznać nasze pomniki przyrody i zaplanować do nich wycieczkę przyjaznym dla środowiska środkiem lokomocji. Musieli też odszyfrować nazwę gatunku zwierzęcia, który osiedlił się w Kędzierzynie-Koźlu, a jest to bóbr.

W pracowni ZIELONY KRAJ uczniowie rozwiązywali zadania o tematyce matematyczno-ekologicznej. Odczytywali średnie zalesienie w naszym regionie i kraju, sprawdzali jakie straty wody może spowodować nieszczelny kran, a na podstawie dołączonej mapy obliczali długości tras wędrówek ptaków, które na zimę odlatują z Polski.

ZIELONA PLANETA – uczestnicy konkursu mogli poznać historię Jeziora Aralskiego, niegdyś czwartego pod względem wielkości jezioro świata. Dowiedzieli się, jak ingerencja człowieka w naturę doprowadziła do wysychania tegoż jeziora. Uzyskali również wiedzę na temat pochodzenia popularnych przypraw używanych w domowej kuchni. Mogli też wykazać się wiadomościami z dziedziny klimatu.

W międzyczasie była przerwa na poczęstunek. Świeżutkie ciasto drożdżowe, przygotowane przez panie z naszej kuchni, zniknęło błyskawicznie z talerzy. Wszystkim bardzo smakowało.

Każdy z uczestników mógł zrobić sobie zdjęcie w otoczeniu kwiatów lub na tle „ścianki” przygotowanej na tę okazję.

Na zakończenie wszystkim uczniom biorącym dział w konkursie rozdano nagrody, najlepsi otrzymali też dyplomy.

Oto zwycięskie drużyny konkursu "Zielonym Szlakiem":

I miejsce PSP 19
Maja Ozdoba
Kamila Parusel

II miejsce PSP 19
Piotr Estko
Łukasz Kałamaga
Jarosław Tylus

III miejsce PSP 12
Tomasz Bugiel
Martyna Goleniewska
Szymon Kuczaj