8 listopada w świetlicy zorganizowano I Świetlicowy Mini Bieg dla Niepodległej. Postanowiliśmy w wyjątkowy sposób uczcić 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W biegu wzięli udział uczęszczający do świetlicy uczniowie z klas: 1a, 1b, 1c, 2a, 2b, 2c, 3a, 3b i 3c. Zawodnicy mieli do pokonania dystans 200 m - 1 okrążenie po bieżni lekkoatletycznej. Dzieci ochoczo ustawiały się na linii startu, a po komendzie startowej szybko biegły, by jak najszybciej stanąć na mecie. Na wietrze powiewały flagi biało-czerwone, a w rękach biegaczy kokardki w barwach narodowych. Nie zabrakło uczniów, którzy przypięli do ubrania patriotyczne kotyliony. W odświętnie udekorowanej sali zwycięzcy zostali nagrodzeni medalem i dyplomem. Wyniki I Świetlicowego Mini Biegu dla Niepodległej zobacz w rozwinięciu artykułu.

Grupa dzieci ze świetlicy przed Biegiem dla Niepodległej.

Świetlica w tym roku szkolnym realizuje innowację pedagogiczną pt."Ekologiczna świetlica", która ma na celu szerzenie postaw proekologicznych. Ma ona zachęcić i motywować dzieci do prowadzenia ekologicznego trybu życia i dbania o środowisko lokalne.
W październiku świetliczaki przystąpiły do wyjątkowego konkursu dla szkół - ogłoszonego przez Herlitz. Grupa uczniów podjęła EKO WYZWANIE. Głównym zadaniem było posprzątanie wspólnie wybranego miejsca i wykonanie zdjęć tej metamorfozy. EKO - świetliczaki postanowiły udowodnić, że są z przyrodą za pan brat i zdecydowały posprzątać cząstkę lasu przy ulicy Aleja Jana Pawła II. Z ogromnym zapałem i radością dzieci zabrały się do pracy. Jednogłośnie stwierdziły, że lasy są naszym największym bogactwem, ale zagraża im ogromna liczba śmieci. Dzieci wspólnie postanowiły, że to nie będzie jednorazowa akcja.

Świetliczaki posprzątały cząstkę lasu. Brawo!

21 października dzieci uczęszczające do świetlicy obchodziły Święto Ziemniaka. Uczniowie przypomnieli sobie, co wiedzą o tym popularnym warzywie: skąd pochodzi, od kiedy w Polsce jest uprawiane, jak wyglądają wykopki, jakie potrawy można z niego zrobić i pod jakimi nazwami występuje w różnych regionach naszego kraju. Obejrzały film animowany o powstaniu ziemniaka. Uczniowie przyswoili sobie również wiele ciekawostek oraz informacji na temat ziemniaka. W czasie zajęć plastycznych dzieci tworzyły ciekawe pieczątki wykorzystując ziemniaki oraz rysowały ziemniaczane cuda. W czasie zajęć czytelniczych usłyszały bajkę o ziemniaku w roli głównej. Dzieci z uśmiechem na twarzy brały udział w różnych konkursach i zawodach sportowych, w których głównym bohaterem był ziemniak. Uczniowie rzucali ziemniakiem do celu, pokonywali slalom z ziemniakiem na drewnianej łyżce, szukali poukrywanych w sali ziemniaków. W czasie zabawy zgaduj-zgadula miały okazję wykazać się wiedzą na temat bohatera dnia - ziemniaka. Wspólne zabawy były świetną okazją do integracji społeczności świetlicowej.Na koniec dzieci śpiewały piosenki o ziemniaku: pt. "Ziemniak" i "Tańczące kartofelki".  To był dla dzieci atrakcyjny dzień.

Dzieci prezentują swoje ziemniaczane prace

Po długiej przerwie "Kraina Radości" znów rozbrzmiała wesołym śmiechem, zewsząd słychać rozmowy, dyskusje, a nawet śpiew! Wszystko to za sprawą naszych nieocenionych ŚWIETLICZAKÓW, którzy po okresie nauczania w formie zdalnej, przerwie świątecznej oraz feriach zimowych mogli znów zagościć w murach Dziewiętnastki.

Styczeń i luty  w świetlicy poświęciliśmy na różnego rodzaju aktywności – od zabaw swobodnych, przez zajęcia artystyczne (plastyczne i muzyczne), po zabawy logiczne i ruchowe. W trakcie zajęć mieliśmy okazję porozmawiać o pasjach i hobby. Uczniowie z chęcią dzielili się swoimi zamiłowaniami, opowiadali o tym czym się interesują, czemu poświęcają swój wolny czas. Okazało się, że spora część Świetliczaków ma wspólne pasje, dzięki czemu mogli wymienić się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami.

Mandale - wystawa prac świetliczaków

Pluszowy Miś - ulubieniec z dzieciństwa, powiernik wielu sekretów, jak co roku obchodzi 25 listopada swoje święto. Świetliczaki uczciły święto Misia. Uczniowie dowiedzieli się od kiedy i dlaczego obchodzimy Dzień Pluszowego Misia, a także poznali ciekawe zwyczaje tych zwierząt. Obejrzały film edukacyjny. Powstały prace plastyczne związane ze świętem. Oglądali książki, w których bohaterem jest niedźwiadek.

Gazetka tematyczna w świetlicy - prace plastyczne świetliczaków przedstawiające różne pluszowe misie