Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Strona Publicznej Szkoły Podstawowej nr 19 im. Bronisława Malinowskiego w Kędzierzynie-Koźlu

A A A

8 listopada w Polsce obchodzony jest jako Dzień Zdrowego Śniadania. Dzień ten zainicjował w 2007r. ówczesny komisarz Unii Europejskiej ds. zdrowia Markos Kyprianou. Jego celem jest promowanie dobrych nawyków żywieniowych i zachęcanie dzieci do zdrowego odżywania. My również corocznie w ramach programu "Trzymaj Formę" świętujemy  ten dzień. W tym roku uczniowie i uczennice klas lekkoatletycznych przygotowali owocowo-warzywne szaszłyki i koreczki. Soczyste dzieła powstały głównie ze zdrowych i ekologicznych produktów. Lekkoatleci pracowali z ogromnym zaangażowaniem, pamiętając o zasadach higieny i bezpieczeństwa. Stół zdrowych pyszności znajdował się na parterze obok pokoju nauczycielskiego. Nikogo nie trzeba było namawiać do konsumpcji, wręcz przeciwnie przysmaki bardzo szybko znikały. Na stole królowały różne owoce i surowe warzywa. Oprócz popularnych owoców, takich jak jabłko, gruszka, czy banan pojawiły się również te mniej popularne. Możecie o nich przeczytać w rozwinięciu artykułu.

Zdrowe przekąski na talerzach - nasza propozycja zdrowego śniadania.

Awokado, inaczej gruszka aligatora (zielony owoc z chropowatą skórką) - jest bogatym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawartość omega-9 w awokado sięga średnio 20-30%. Zawiera też dobrą proporcję nienasyconych kwasów tłuszczowych omega -3 i omega-6, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nazywane jest „masłem bogów”.

Kaki-persymona (owoce żółtopomarańczowe) - doskonałe źródło witaminy A, zawiera też witaminę C. Wykazuje działanie przeciwutleniające, zawiera więcej rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika, fenoli i niektórych minerałów niż jabłko. 

Miechunka (pomarańczowozłoty owoc) - stanowi źródło wielu cennych witamin i minerałów, które wpływają korzystnie na zdrowie, to bogate źródło wielu witamin oraz składników mineralnych.

Mango (żółtoczerwony owoc z dużą pestką) - wspomaga walkę z komórkami rakowymi, obniża cholesterol, nawilża i odmładza skórę i jest dobre na przeziębienie. Mango można spożywać jako deser, ale również jako dodatek do sałatek lub dań mięsnych.

Żurawina (małe czerwone owoce) – pomaga przy infekcjach pęcherza, chroni układ moczowy, a także broni nas przed infekcjami. Ma działanie przeciwgrzybicze i zapobiega chorobie wieńcowej. 

Wśród pomidorów, ogórków, czy rzodkiewki można było znaleźć:

Czarną rzepę – kuzynka rzodkiewki, to istna bomba witaminowa i pogromca bakterii, wirusów, grzybów. Z leczniczych jej właściwości skorzysta cały organizm - żołądek, wątroba, stawy, włosy, skóra. Od dawna znany jest terapeutyczny wpływ czarnej rzepy na cały układ pokarmowy.

Kiwano, inaczej ogórek rogaty (owalny pomarańczowy owoc z kolcami) - usprawnia ono  pracę serca i całego układu krwionośnego. Oddziałuje korzystnie też na nerki oraz wątrobę. Zawiera kwas foliowy i kształtuje układ nerwowy. W kiwano znajdują się ponadto witaminy A, C oraz te z grupy B. 

Topinambur, inaczej słonecznik bulwiasty (białe bulwy) – to roślina o niezwykłych właściwościach zdrowotnych, korzystnie wpływających na pracę całego organizmu. Zawiera wiele istotnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin, w tym A, B6, C, E, K oraz tiaminę, ryboflawinę, niacynę i kwas foliowy. Znajdziemy w nim także niezbędne minerały, takie jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód oraz cynk. Dzięki temu topinambur wykazuje szereg właściwości zdrowotnych.

Oprócz owoców i warzyw można było delektować się również smakiem jabłkowych chipsów i pochrupać świeżych orzechów włoskich. Każdy, kto tylko miał ochotę mógł degustować i próbować różnych smakołyków. Poprzez podjęcie tego działania udowodniliśmy, że zdrowe odżywianie nie tylko pięknie wygląda, ale też pysznie smakuje. Obchody Dnia Zdrowego Śniadania mają na celu uświadomić wszystkim, że zdrowe odżywianie to podstawa rozwoju fizycznego i intelektualnego dzieci i młodzieży.

Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w to działanie. Osoby, które przygotowywały degustację:

Kl.7b

Marlena Chrabąszcz

Kinga Dudzik

Natalia Kiełkiewicz

Kl.8b

Jan Bartoszek

Aleksandra Damas

Anna Maciąg

Szymon Majewski

Wiktoria Rajchel

Filip Rybak

Oliwia Szczerba

Julia Szkudlarek

Marcel Urbanowski

Koordynator programu "Trzymaj Formę" Beata Nowak

Uczennica myje owoce.

Uczennice przygotowują zdrowe śniadanie - talerze i tace zapełniają się pokrojonymi warzywami i owocami.

W oczekiwaniu na konsumentów - prezentacja talerzy pełnych zdrowych przekąsek.

Początek degustacji - pierwsi uczniowie częstują się przygotowanymi szaszłykami owocowo-warzywnymi.

Trzech uczniów z szaszłykami owocowo-warzywnymi - pierwsze kęsy.

Tłok przy stole - kolejni uczniowie degustują przygotowane warzywa i owoce.

Wszystko szybko znika - uczniowie chętnie zjadają szaszłyki owocowo-warzywne.

Degustacja trwa - uczennica częstuje ucznia.

Talerze prawie puste - uczniowie zjadają ostatnie sztuki przygotowanych warzyw i owoców.

Copyright © 2019 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 19 w Kędzierzynie-Koźlu. All rights reserved.

Joomla Templates by Joomla-Monster.com