W bieżącym roku Instytut Książki prowadzi kolejną edycję kampanii "Mała książka – wielki człowiek", której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Jednym z jej elementów są działania na rzecz najmłodszych uczniów, którzy dopiero rozpoczynają naukę w szkole podstawowej. Aby zachęcić  do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych – rodziców, dziadków, opiekunów i nauczycieli podarowano, podczas uroczystości pasowania na czytelnika, każdemu uczniowi klasy pierwszej specjalną Wyprawkę Czytelniczą. W jej skład wchodzi "Pierwsze abecadło" – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, "Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem" – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów, podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, a także zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki, "Kreatywny alfabet" – plakat z literami do wycinania, wspomagający naukę czytania.

Pasowanie na czytelnika - uczniowie klasy 1a

Ponieważ spotkaliśmy się  w bibliotece 21 stycznia 2022 r. (Dzień Babci), pierwszoklasiści wysłuchali opowiadania Doroty Terakowskiej pt. "Babci Brygidy szalona podróż po Krakowie" i mieli do wykonania zadanie dotyczące tekstu.

Dzięki Wyprawce Czytelniczej, nauka czytania może się stać  prawdziwą przyjemnością, pomogą one rozbudzić wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka i nigdy niekończącą się pasją czytania, zdobywania wiedzy i stałego poszerzania horyzontów.

Miłość do książek to prezent na całe życie.

Pasowanie na czytelnika - uczniowie klasy 1c