W dniach 17 – 18 marca 2022r. w budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 19 odbywał się Turniej Debat Oksfordzkich w ramach V Festiwalu Praw Człowieka. Organizatorem przedsięwzięcia było II Liceum Ogólnokształcące w Kędzierzynie-Koźlu.
17 marca 2022r. nasi uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 4-6 i 7-8.
Reprezentantami naszej szkoły w kategorii młodszej byli: Kamila Parusel, Paulina Mostkowy, Adam Cichoń, Bartosz Kaczmarczyk, Tadeusz Bryła, Krzysztof Świerczek. Uczniowie dzielnie rywalizowali w dyskusji na następujące zagadnienia:
- Warto zmienić nawyki na bardziej ekologiczne,
- Powinniśmy przychodzić do sklepu z własnymi opakowaniami.
Zespół klas 7-8 reprezentowali: Julia Rams, Wojciech Toczek, Michał Kałamaga, Artur Janus. W tej kategorii wiekowej tematami debat były:
- Młodzież dzięki swoim działaniom może realnie wpłynąć na środowisko,
- W Polsce powinna powstać elektrownia atomowa,
- Na każdym budynku rządowym powinno się zainstalować panele słoneczne,
- Nasadzenia kompensacyjne są wystarczającą formą zapobiegania wylesianiu Polski.

Uczniowie doskonale radzili sobie w rywalizacji na argumenty. Ostatecznie Julia, Michał, Wojciech i Artur uplasowali się na III miejscu. Walka była niezwykle zacięta, a nauka płynąca z doświadczania tego rodzaju dyskusji bezcenna.
W dniu 18 marca 2022r. do rywalizacji w Turnieju Debat Oksfordzkich przystąpili uczniowie szkół średnich.

Uczniowie klas 7-8 PSP 19 przygotowujący się do debaty

Uczniowie klasy 5a PSP 19 przygotowujący się do debaty

Uczniowie przygotowujący się do debaty

Uroczyste rozpoczęcie Turnieju Debat Oksfordzkich w ramach V Festiwalu Praw Człowieka