10 listopada 2022 r. zapisał się w historii Publicznej Szkoły Podstawowej nr 19 jako dzień szczególny i wyjątkowy. Świętowaliśmy 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj, ale również odbyło się uroczyste przekazanie szkole sztandaru Terenowego Koła Związku Sybiraków w Kędzierzynie-Koźlu.
Jedenaście lat temu uczniowie ówczesnego Publicznego Gimnazjum nr 5 uczestniczyli w projekcie edukacyjnym, którego efektem jest publikacja pt. „By czas nie zaćmił… Ocalić od zapomnienia”. W książce tej utrwalone są wspomnienia dwudziestu sześciu osób – mieszkańców naszego miasta, którzy dzieciństwo lub młodość spędzili wywiezieni na Syberię, w obozach jenieckich, byli członkami Armii Krajowej. Wielu z nich nie ma już z nami.
Przez te wszystkie lata (wyłączając czas pandemii) spotykaliśmy się na akademiach z okazji Narodowego Święta Niepodległości i rozmowach podczas poczęstunku.
Tym razem połączyły się wszystkie pokolenia: od przedszkolaków po seniorów. Mieliśmy zaszczyt gościć: Starostę Powiatu p. Pawła Masełkę, Zastępcę Prezydenta Miasta p. Wojciecha Jagiełłę, księdza prałata Edwarda Bogaczewicza, kierowników Wydziału Oświaty p. Bożenę Jankowską i Aurelię Stępień.
Było bardzo uroczyście i wzruszająco. Przepięknie zaprezentowały się chóry, zarówno I Liceum Ogólnokształcącego, jak i naszej szkoły. Długo po zakończeniu akademii, brzmiały w uszach wykonywane utwory. Werblistki z Technikum Żeglugi Śródlądowej dały doskonałą oprawę przekazaniu sztandaru. Nie zawiedli soliści, recytatorzy. Wszyscy bardzo się starali.
Obiecaliśmy, że sztandar – symbol Terenowego Koła Związku Sybiraków będziemy nosić z dumą i honorem godnie go reprezentując. Słowa dotrzymamy!

Poczty sztandarowe wprowadzone.

Pani dyrektor Bożena Łotecka wita zaproszonych gości.

Wystąpienie pani Jadwigi Niemiec.

Uroczyste przekazanie sztandaru Terenowego Koła Związku Sybiraków.

Uroczyste odśpiewanie hymnu Sybiraków.

Podziękowania dla pani dyrektor Bożeny Łoteckiej.

Przemówienie Starosty Powiatu pana Pawła Masełki - Ludzie przemijają, ale symbole zostają.

Ciepłe słowa do dzieci i młodzieży skierował zastępca Prezydenta Miasta pan Wojciech Jagiełło.

Tatiana Kazanowska w roli gazeciarza - Gazety, gazety! kupujcie ludzie gazety!

Piosenka O mój rozmarynie ... w wykonaniu chóru I LO.

Klasy pierwsze pięknie zaprezentowały się na scenie.

Goście otrzymali książkę pt. By czas nie zaćmił

Białe różę wręczone wyjątkowym gościom.

Julia Panek i Adam Dziendzioł zaśpiewali piosenkę pt. Tu jest wszędzie moja ojczyzna.