Misja Szkoły

O misji naszej szkoły - wkrótce na stronie

Wizja Szkoły

O wizji naszej szkoły - wkrótce na stronie

Koncepcja Szkoły

O koncepcji naszej szkoły - wkrótce na stronie

Patron Szkoły

Patronem naszej szkoły jest Bronisław Malinowski. Nasza szkoła otrzymała jego imię 4 czerwca 1998r. Wtedy to zorganizowany został Ogólnopolski Memoriał imienia Bronislawa Malinowskiego, w którym wzięły udział szkoły z całego kraju noszące Jego imię.

B. Malinowski urodził się 4 czerwca 1951r. w Nowem, w województwie bydgoskim. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Trenował w Klubie Sportowym Olimpia w Grudziądzu.
O Malinowskim, wielkim zawodniku, świat usłyszał na mistrzostwach Europy w Helsinkach 1971 roku. Miał zaledwie dwadzieścia lat. Porwany młodością, odwagą i brakiem doświadczenia, wziął na siebie ciężar prowadzenia biegu na 5000 metrów. Spiker na stadionie imienia Paavo Nurmiego, wymieniał przez długi czas tylko nazwisko Malinowskiego. Nie zdobył medalu, bo nie wytrzymał narzuconego przez siebie, ostrego tempa, ale stał się popularny. Na Igrzyskach Olimpijskich w Montrealu, w biegu na 3000 metrów z przeszkodami, dopiero w końcówce wyprzedził go Szwed Anders Gaerderud, a na ostatniej przeszkodzie był pół metra za Niemcem Frankiem Baumgartlem. Wyczerpany finiszem Niemiec przewrócił się i wydawało się, że tak samo przed żywą przeszkodą padnie Malinowski. Nie wpadł na Niemca. Ostatnim skokiem ominął go i nie oddał srebrnego medalu. Po czterech latach, na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie, sytuacja była przez długi czas niebezpieczna. Tanzańczyk, Filibert Bayi, bardzo dobry średniodystansowiec, rozwinął imponującą szybkość zaraz po starcie. Miał już ponad pięćdziesiąt metrów przewagi nad Malinowskim i wydawało się że zwycięży. Malinowski zachował jednak zimną krew. Utrzymał własne tempo i rytm. Nie tylko dogonił Tańzańczyka, ale go wyprzedził o wiele metrów.
Jego trener - Ryszard Szczepański, był dla niego niezrównanym wychowawcą - opiekunem i przyjacielem za życia i po śmierci. Nazwał jego imieniem stadion sportowy w Grudziądzu, organizował zawody lekkoatletyczne imienia Bronisława Malinowskiego.
Bronisław Malinowski był człowiekiem pogodnym i życzliwym ludziom. Fundował książeczki mieszkaniowe dla dzieci bezdomnych, pozbawionych rodzin, skazanych przez los na to, by żyć w Domu Dziecka. Dla siebie był twardy. Nie przejmował się śniegiem, mrozem i deszczem tnącym na łąkach i na Wale Wiślanym pod Grudziądzem, jak i piekącym słońcem na płaskowyżach Kenii i Meksyku, dokąd latał na trening przedolimpijski.
Zmarł śmiercią tragiczną, w wypadku samochodowym 27 września 1981r. na moście pod Grudziądzem.

Najważniejsze osiągnięcia Bronisława Malinowskiego
W Igrzyskach Olimpijskich startował trzy razy:

1. Igrzyska Olimpijskie w Monachium, 1972r.
     IV miejsce w biegu na 3000 metrów z przeszkodami,
     VIII miejsce w biegu eliminacyjnym na 5000 metrów.
2. Igrzyska Olimpijskie w Montrealu, 1976r.
     II miejsce w biegu na 3000 metrów z przeszkodami - srebrny medal
     VI miejsce w biegu eliminacyjnym na 1500 metrów.
3. Igrzyska Olimpijskie w Moskwie, 1980r.
     I miejsce w biegu na 3000 metrów przeszkodami - złoty medal

Mistrzostwa Europy:
1. Mistrzostwa Europy w Helsinkach, Finlandia 197lr.
     VIII miejsce w biegu na 5000 metrów.
2. Mistrzostwa Europy w Rzymie, Włochy 1974r.
     I miejsce w biegu na 3000 metrów z przeszkodami
     IV miejsce w biegu na 10 000 metrów.
3. Mistrzostwa Europy w Pradze, Czechosłowacja 1978r.
     I miejsce w biegu na 3000 metrów z przeszkodami.

Uniwersjady
1. Uniwersjada w Rzymie 1975r.
     I miejsce w biegu na 3000 metrów z przeszkodami.

Mistrzem Polski był siedem razy.
- w biegu na 3000 metrów z przeszkodami: 1973r., 1974r., 1978r.,1980r.
- w biegu na 5000 metrów: 1972r., 1973r., 1975r.

Hymn Szkoły

Hymn szkoły związany jest z naszym Patronem.

słowa: Zofia Bukryj
muzyka: Anna Zamora

1.   Chociaż wiele szkół istnieje w naszym mieście,
      ale "Dziewiętnastka" to jest właśnie ta...
      Tu codziennie zdobywamy naszą wiedzę,
      a i humor nie opuszcza prawie nas.

Ref. Chcemy być mądrzy,
       chcemy być silni,
       taka dewiza przyświeca nam.
       Świetne warunki ku temu mamy,
       lecz nad sukcesem popracuj sam!

2.   A w przyszłości chcemy naśladować tego,
      dla którego sport tak wiele znaczeń miał.
      Nasz Bronisław Malinowski - wielki biegacz
      wolę walki, siłę ducha wskazał nam.

Ref. Chcemy być mądrzy,
       chcemy być silni,
       taka dewiza przyświeca nam.
       Świetne warunki ku temu mamy,
       lecz nad sukcesem popracuj sam!