W ramach współpracy kuratorium opolskiego i niemieckiego landu nasza szkoła oraz PSP 6 z Brzegu brały udział w sportowej wymianie uczniów, która odbyła się w dniach 14-18 października. Nasi uczniowie udali się do miejscowości Schonau, gdzie wspólnie z rówieśnikami z Brzegu oraz dwiema szkołami z Niemiec (Landau i Dahn) przez trzy kolejne dni brały udział w zajęciach i rywalizacjach sportowych.

14.10.2019 na ranem wyjechaliśmy w ponad 1100 km podróż. Po 14 godzinach dotarliśmy do celu cali i zdrowi. Już wieczorem zostaliśmy gorąco przywitani i odbył się wieczór zapoznawczy.
15.10.2019 od drugiego dnia zaczęły się gry i zabawy oraz rozgrywki sportowe. Po śniadaniu uczniowie zostali podzieleni na dziesięć 6-cio osobowych zespołów tak, by zintegrować wszystkich uczestników. Sprzyjało to nawiązaniu nowych znajomości, współpracy w nowych zespołach i umiejętność komunikowania się oraz radzenia sobie z pewnymi barierami. Po dokonaniu podziału każda drużyna musiała wykonać 10 zadań. Następnie udaliśmy się do szkoły w Dahn, gdzie odbywały się 4 dyscypliny, za które drużyny otrzymywały punkty. Można było rywalizować w parkourze, biatlonie, wspinaczce na skałkach i jeździe na rowerze z biegiem. Następnie uczniowie udali się na kolację, a po niej mogli jeszcze skorzystać z pięknej hali sportowej, by poszaleć grając w piłkę, koszykówkę, siatkówkę, ringo itp.
16.10.2019 był dniem zarezerwowanym na wycieczkę do Europarlamentu w Strasburgu i zwiedzanie miasta. Wycieczka pozostawiła wiele niesamowitych wrażeń i wspomnień, a uczniowie mogli zrobić sobie zdjęcia w sali, gdzie co miesiąc europarlamentarzyści spotykają się i obradują na tematy Unii Europejskiej. Zwiedzanie miasta odbywało się pieszo i statkiem. Wieczorem, po kolacji odbywały się gry na hali.
17.10.2019 był tak naprawdę ostatnim aktywnym dniem przed powrotem do Polski. Rano uczniowie ćwiczyli w grupach układy gimnastyczne, które wieczorem mieli zaprezentować. Następnie ok. 12 spotkaliśmy się z władzami, dyrektorami oraz współorganizatorami naszej wymiany ze strony niemieckiej. Po spotkaniu nadszedł czas na dokończenie rozgrywek parkouru, wspinaczki, biathlonu i jazdy na rowerze z bieganiem.
W końcu, wieczorem nadszedł czas podsumowań całego pobytu, zaprezentowanie układów gimnastycznych, płaczu, że ta wymiana się już kończy, ale zarazem uczniowie byli szczęśliwi, że nawiązali nowe znajomości.
18.10.2019 wróciliśmy do Polski.
Uczniowie biorący udział w wymianie: Asman Grzegorz, Apostel Jakub, Kardasz Krzysztof, Mazur Leon, Puk Brajan, Pyra Michał, Marek Piotr, Urbanowski Marcel, Kaniewska Karolina, Świerczek Laura, Rajchel Wiktoria, Damas Aleksandra, Błachut Otylia, Kiełkiewicz Natalia, Michoń Wiktoria. Opiekunowie: Wioletta Bernat i Mateusz Sadyk.
Wiosnę w Turawie odwiedzi nas niemiecka młodzież.