Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

A A A

Kolor niebieski to symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie. Różne odcienie błękitu towarzyszyły nam we wszelkich działaniach podejmowanych z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. 
Rzecznik Praw Ucznia zaprosił uczniów klas 1-8 do wspólnej zabawy i ogłosił konkurs fotograficzny na najbardziej Niebieską Klasę w szkole. Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu i wyróżnione zdjęcia.

Klasa 1a zajęła I miejsce w konkursie Niebieska Klasa

Spośród dostarczonych prac wybrano 6 najciekawszych. Wszystkie wyróżnione prace wyeksponowano na wystawie podczas niebieskiego festiwalu z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Plakaty były nie tylko atrakcyjnym elementem dekoracji, ale przede wszystkim miały wartość edukacyjną. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękuję za udział i zaangażowanie. Wyniki konkursu w rozwinięciu artykułu.Praca Lilianny Wysoczan z klasy 5b, która zajęła 1 miejsce

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, tj. 20 listopada, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

Nasza szkoła przystąpiła do tego projektu. Przez cały tydzień w sposób szczególny celebrowaliśmy PRAWA dziecka w naszej szkole. Nie omieszkaliśmy również wspomnieć o OBOWIĄZKACH dziecka wynikających z bycia dzieckiem swoich rodziców, uczniem w szkole. Na godzinach wychowawczych odbyły się pogadanki na temat praw i obowiązków dziecka. Uczniowie przygotowali prace plastyczne, obejrzeli prezentacje i filmiki edukacyjne, wysłuchali piosenek, a także rozwiązali quizy sprawdzające znajomość oraz świadomość praw i obowiązków.
Cały projekt został uroczyście podsumowany 29 listopada podczas niebieskiego festiwalu praw. W tym dniu dominował kolor niebieski jako symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie. Uczniowie przybyli do szkoły ubrani na niebiesko, korytarz ozdobiliśmy niebieskimi dekoracjami i balonami. Przygotowaliśmy również kilka atrakcji m.in.: wystawę prac plastycznych dotyczącą praw dziecka, stoiska z quizami sprawdzającymi znajomość praw dziecka, piosenki o prawach dziecka, słodkie stoisko, które zapraszało wszystkich na słodziutki wikt, by o prawach dziecka nie zapomniał nikt. W ramach świętowania ogłosiliśmy również konkurs fotograficzny Niebieska Klasa. To było niewątpliwie radosne celebrowanie bardzo poważnego przesłania.

Drodzy uczniowie,
pamiętajcie, że Wasze prawo do nauki i zabawy, to jednocześnie ogromny przywilej, niedostępny dla milionów dzieci na całym świecie! Życzę Wam, aby spełniały się wszystkie Wasze marzenia związane z beztroskim i bezpiecznym dzieciństwem!

Rzecznik Praw Ucznia Anna Wysoczan

Chłopcy podziwiają wystawę prac o prawach dziecka

Każde dziecko na świecie rodzi się z takimi samymi prawami. Gwarantują mu one bezpieczeństwo życia oraz stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju. Prawa dziecka to nie jest luźne pojęcie, ale konkretne zapisy prawne, ściśle poszeregowane i spisane w Konwencji o prawach dziecka.

Inaczej jest z obowiązkami nakładanymi na dziecko − w tej sprawie to rodzice decydują, jakie one będą. Rodzice często zastanawiają się, jakie obowiązki powinny wypełniać ich dzieci i jaki jest na to odpowiedni wiek. Tymczasem psycholodzy podkreślają, że nakładanie na dziecko obowiązków domowych może mieć wspaniały wpływ na jego rozwój, a nawet warunkować jego sukcesy odnoszone w życiu dorosłym. Dlatego rodzice nie powinni wahać się lub mieć wyrzutów sumienia, stawiając dziecku określone wymagania. Najważniejsze, aby były one dopasowane do rozwoju dziecka i jego możliwości. Podział i zakres prac zależy od wieku dziecka i decyzji rodziców.

Drodzy Rodzice i Uczniowie, zachęcam Was do lektury artykułu.

Czy wiesz, czym są prawa dziecka? Dlaczego dzieci mają "inne" prawa niż dorośli? Po co dzieciom w ogóle prawa?

To, że dzieci mają swoje prawa nazwane prawami dziecka nie oznacza, że są one mniej ważne niż prawa człowieka. Dzieci, ze względu na to, że nie są jeszcze w pełni dojrzałe i samodzielne, potrzebują szczególnej ochrony i wsparcia, a to gwarantują im prawa dziecka. Zanim osiągniesz pełnoletność i skończysz 18 lat chronią Cię nie tylko prawa człowieka, ale i prawa dziecka zapisane w Konwencji o prawach dziecka.

Drodzy Uczniowie, zapraszam Was do lektury artykułu, z którego dowiecie się dlaczego prawa dziecka są tak ważne.

Copyright © 2019 Publiczna Szkoła Podstawowa nr 19 w Kędzierzynie-Koźlu. All rights reserved.

Joomla Templates by Joomla-Monster.com