W grudniu minionego roku uczniowie klas siódmych uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych z zakresu fizyki i chemii, których celem było zgłębienie tajników tych budzących wśród uczniów lęk przedmiotów. Inicjatywa powstała po to, aby pokazać, że chemia i fizyka są wszechobecne w naszym życiu. Do przeprowadzenia doświadczeń wykorzystano wiele substancji używanych na co dzień. Uczniowie samodzielnie mogli obserwować badanie zjawisk, właściwości substancji, ich zastosowanie oraz projektować i przeprowadzać doświadczenia chemiczne we własnym domu. Kto powiedział, że nie może być wybuchowo, ale bezpiecznie?!

Arkana chemii najlepiej zgłębili: Łukasz Gucwiński z kl. 7f oraz Antonina Gajewska i Tymoteusz Cybulski - z kl. 7c, którzy kolejno zajęli miejsca pierwsze i drugie ex aequo.

Wszystkie eksperymenty, w związku z pandemią, uczniowie oglądali online. Tylko niektóre doświadczenia zostały wykonane w szkole, na zajęciach z grupą uczniów klasy 8. Zajęcia przeprowadziła pani Bożena Kotulska, nauczyciel chemii i fizyki w naszej szkole.

- Zaprezentowane chemiczne eksperymenty były nie tylko ciekawe, ale możliwe do powtórzenia przez uczniów w zaciszu domowym z użyciem domowych zamienników. To w szczególności zainteresowało uczestników, gdyż wiedzą młodego chemika czy nawet "alchemika" mogli pochwalić się przed pozostałymi członkami rodziny. Całe przedsięwzięcie nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc i wsparcie firmy GAZ-SYSTEM S.A. Operatora Gazociągów Przesyłowych. Nagrodą za rywalizację, oprócz zdobytych umiejętności w eksperymentowaniu, były upominki – mówi Bożena Łotecka, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 19.

- Młodzi chemicy już dzisiaj mogą powiedzieć śmiało, że wszystko jest jak... gaz - ulotne, więc trzeba korzystać z wiedzy i łączyć ją z praktyką - dodaje dyrektor Bożena Łotecka.