W październiku 2019 roku na terenie PSP nr 19 powstał z potrzeby chwili KLUB DETEKTYWÓW, którego członkowie zajmują się poszukiwaniem zagubionych na terenie szkoły rzeczy, czasem uczniów, a także tropieniem zjawisk zagadkowych zdarzających się na terenie szkoły. Do klubu przyjmowani są wszyscy uczniowie, którzy chcą doskonalić swoją dyscyplinę, spostrzegawczość, umiejętność logicznego myślenia i cierpliwość w prowadzeniu poszukiwań oraz tropieniu śladów.

Działalność klubu cieszy się dużą popularnością wśród uczniów, a niektórzy z nich deklarują założenie w przyszłości własnej agencji detektywistycznej. Obecnie działający detektywi oferują swoją pomoc wszystkim służbom zajmującym się rozwiązywaniem trudnych poszukiwań osób i rzeczy, zwłaszcza wśród uczniów. Wszyscy detektywi są również chętni do współpracy z detektywami Miejskiej Komendy Policji w Kędzierzynie-Koźlu, pracownikami Straży Miejskiej a nawet pracownikami Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Naczelny detektyw: Małgorzata Fąferek-Pekowska