W dniach 6-10 listopada 2023, trzynaście klas przedstawiło wylosowane państwa: Chorwację, Czechy, Danię, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Ukrainę, Niemcy, Wielką Brytanię, Szwecję, Węgry i Włochy.
Każda klasa przygotowała stoiska według następujących kryteriów: flaga państwa, mapa Europy wraz z zaznaczonym krajem oraz jego stolicą, plakat lub wystawka z ciekawostkami, piosenka bądź recytacja tekstu w języku prezentowanego państwa, a także typowe potrawy oraz taniec.
Przez cały tydzień pachniało przeróżnymi smakołykami, była czeska zupa czosnkowa, włoska pizza i tiramisu, węgierskie placki jogurtowe, bułeczki z salami, papryką i pomidorkami, pogacze i langosze, chorwackie pikantne krakersy i soparniki, grecka sałatka, duńskie przysmaki rybne, hiszpańska tortilla i pomarańcze, francuskie croissanty, ukraińskie pierogi, itd.
Rozbrzmiewały dźwięki piosenek Abby w wykonaniu uczniów z klasy 6c, "Jožin z Bažin" - czeski utwór zaśpiewany przez duet z klasy 5b czy przyśpiewki duńskie zagrane przez ucznia klasy 8 przy akompaniamencie akordeonu! Nie zabrakło angielskiego "ABC, alphabet song" w wykonaniu chórku składającego się z uczniów klasy 4b, jak również francuskiego utworu  Dernière danse” wykonanego przez uczennice 5c. Uczniowie klasy 5a zademonstrowali zorbę grecką, a uczniowie klasy 6b przedstawili wiersz na cześć przyjaźni polsko-ukraińskiej. Klasa 7b zaprezentowała śmiesznie brzmiące wyrazy w języku węgierskim, a degustacji potraw towarzyszyły melodie węgierskie ze słynną piosenką "Dziewczyna o perłowych włosach" zespołu rockowego Omega. Była nauka typowych wyrażeń grzecznościowych w trzynastu językach, a na przerwach rozbrzmiewały wielkie przeboje Europy.
Wszystkie klasy wykazały się kreatywnością i zaangażowaniem. Zatem komisji było bardzo trudno wyłonić zwycięzcę… Ostatecznie Puchar zdobywła GRECJA, czyli klasa 5a!

Europa w różnych kolorach i smakach - prezentacja projektu

Zapraszamy do obejrzenia skrótu filmowego, dostępnego na kanale językowych PSP19KK.

Chorwacja - prezentacja klasy 7d

Czechy - prezentacja klasy 5b

Dania - prezentacja klasy klasy 8

Francja - prezentacja klasy 5c