Trzeciego maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił w Polsce konstytucję, czyli zbiór  najważniejszych praw w państwie. Nie ulega wątpliwości, że jesteśmy z niej dumni. Niemalże każdy Polak wie, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą konstytucją w Europie i drugą po amerykańskiej na świecie. Już dwa dni po uchwaleniu postanowiono uroczyście świętować każdą jej rocznicę. W ten sposób 3 maja stał się najstarszym polskim świętem narodowym. Symbolem obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji  były barwy narodowe: biała i czerwona  – w tych kolorach noszono szarfy oraz kokardy przypinane do czapek. Przez cały okres zaborów obchody Święta Trzeciego Maja  były oficjalnie zabronione, ale Konstytucja stała się czymś więcej niż zbiorem praw. Łączyła Polaków z trzech zaborów, przypominała o tym, co udało się razem osiągnąć i dawała nadzieję na przyszłość.
Dziś, żyjąc w zawrotnym tempie, również pamiętamy i świętujemy ten dzień wolności i radości dla Polaków, bo przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości. Nasza szkoła przypomniała o tym ważnym wydarzeniu na spotkaniu podczas akademii w dniu 29 kwietnia 2024 roku.

Dyrektor szkoły p. Damian Szyszko zabiera głos podczas akademii z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

Uczniowie oglądają występujących w czasie akademii kolegów

Uczniowie oglądający występujących

Marta i Adam - uczniowie prowadzący apel