W środę 5.10.2022r. uczniowie klasy 7a gościli na lekcji wychowawczej Amerykanina Czada Lindell oraz pana Waldemara z Muzeum Stowarzyszenia "Blechhammer 44". Goście przybliżyli siódmoklasistom historię naszego miasta. Uczniowie dowiedzieli się o Śląskiej Bitwie o Paliwo, która miała miejsce w roku 1944 nad okolicami Kędzierzyna-Koźla. W wyniku tej bitwy Amerykanie stracili wiele bombowców, m.in. nad terenem Kędzierzyna-Koźla, co skutkowało również śmiercią lotników. Szczątki kilkunastu amerykańskich samolotów oraz ich załóg nadal pozostają nieodkryte na polach pod Kędzierzynem-Koźlem. Do dnia dzisiejszego do Polski z wizytą przyjeżdżają Amerykanie, aby odnaleźć swoich przodków. Tak właśnie i nasz gość, pan Czad szuka swojego krewnego - wujka, który zginął w tych okolicach. Stowarzyszenie wspiera w tych poszukiwaniach Amerykanów i ostatnio udało się ustalić miejsce pochówku kolejnego zaginionego pilota.

Ta lekcja historii, przekazana uczniom zarówno w j. polskim jak i w j. angielskim na pewno na długo pozostanie uczniom w pamięci. Aby pogłębić wiedzę w tym temacie można odwiedzić Muzeum Śląskiej Bitwy, które gromadzi eksponaty związane z historią naszego miasta z czasów II wojny światowej.

Pan Waldemar opowiada uczniom o działalności Stowarzyszenia BLECHHAMMER.

Pan Czad pokazuje uczniom zdjęcie swojego wujka - amerykańskiego lotnika, który zmarł w czasie wojny w okolicach Kędzierzyna-Koźla.

Zdjęcie z wystawy w Muzeum Śląskiej Bitwy.